•  Nauczyciele:

      p. Dominika Tomala

       

      Przedmiotowe zasady oceniania z języka niemieckiego dla klas IV- VIII w Szkole Podstawowej nr 375 im. Orląt Lwowskich w Warszawie 

      I PODSTAWA PRAWNA: 

      – Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 roku w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. poz. 373) 

      - Podstawa programowa kształcenia ogólnego.  

      - Program nauczania  

      - Zasady Wewnątrzszkolnego Oceniania zawarte w statucie szkoły. 

      II UWAGI OGÓLNE 

      1. Głównym kryterium oceniania ucznia są jego osobiste predyspozycje, stopień indywidualnego zaangażowania, aktywność i wysiłek. 

      1. Nauczyciel dostosowuje  wymagania edukacyjne w stosunku do ucznia, u którego stwierdzono deficyty rozwojowe, uniemożliwiające sprostanie wymaganiom szkolnym. Podstawą do dostosowań wymagań jest pisemna opinia lub orzeczenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. 

      1. Ocenie podlegają umiejętności, aktywność, postępy ucznia i jego stan wiedzy. 

      III OCENIANIE I JEGO FORMY 

      1.W szkole obowiązuje 6-stopniowa skala ocen (od 1 do 6). 

       

      2. Na zajęciach ocenie mogą podlegać następujące rodzaje aktywności uczniów: 

       

      1. prace pisemne przeprowadza się w formie pisemnej, a ich celem jest sprawdzenie wiadomości i umiejętności ucznia z zakresu danego działu. 

       

      a) prace klasowe mogą być planowane  na zakończenie każdego rozdziału, 

      b) przed każdą pracą klasową nauczyciel podaje jej zakres programowy, 

      c) każdą pracę klasową poprzedza lekcja powtórzeniowa, podczas której nauczyciel zwraca uwagę uczniów na najważniejsze zagadnienia z danego działu. 

      2) kartkówki przeprowadza się w formie pisemnej, a ich celem jest sprawdzenie wiadomości i umiejętności ucznia z zakresu programowego maksymalnie z 3 ostatnich jednostek lekcyjnych. 

      a) nauczyciel nie ma obowiązku uprzedzania uczniów o terminie i zakresie programowym kartkówki, 

      b) kartkówka jest tak skonstruowana, by uczeń mógł wykonać wszystkie polecenia w czasie nie dłuższym niż 15 minut. 

      3) odpowiedź ustna obejmuje zakres programowy aktualnie realizowanego działu. Oceniając odpowiedź ustną, nauczyciel bierze pod uwagę: 

      a) zgodność wypowiedzi z postawionym pytaniem, 

      b) prawidłowe posługiwanie się pojęciami, 

      c) zawartość merytoryczną wypowiedzi, 

      d) sposób formułowania wypowiedzi. 

      4) praca domowa jest pisemną lub ustną formą ćwiczenia umiejętności i utrwalania wiadomości zdobytych przez ucznia podczas lekcji. 

      a) pisemną pracę domową uczeń wykonuje w zeszycie, w zeszycie ćwiczeń lub w formie zleconej przez nauczyciela, 

      b) przy wystawianiu oceny za pracę domową nauczyciel bierze pod uwagę samodzielność, poprawność wykonania i włożony wysiłek. 

      5) aktywność i praca ucznia na lekcji może być nagradzana oceną lub, zależnie od ich charakteru, za pomocą plusów (+).  

      a) uczeń może uzyskać „plus” m.in. za samodzielne wykonanie krótkiej pracy na lekcji, krótką, prawidłową odpowiedź ustną, aktywną pracę w grupie, pomoc koleżeńską na lekcji przy rozwiązaniu problemu, przygotowanie do zajęć, 

      b) uczeń decyduje, jaką liczbę zdobytych „plusów” chce zamienić na ocenę bieżącą: 6 „plusów”= ocena celująca, 5 „plusów”- bardzo dobra, 4 - „plusy”- dobra. Po czym procedura rozpoczyna się od początku. Niewykorzystane plusy w I śródroczu uczeń może wykorzystać w II śródroczu. Plusy nauczyciel odnotowuje w dzienniku elektronicznym. 

      6) ćwiczenia praktyczne obejmują zadania, które uczeń wykonuje podczas lekcji. Oceniając je, nauczyciel bierze pod uwagę: 

      a) wartość merytoryczną, 

      b) dokładność wykonania polecenia, 

      c) staranność, 

      d) w wypadku pracy w grupie stopień zaangażowania w wykonanie ćwiczenia. 

      7) prace dodatkowe obejmują dodatkowe zadania dla zainteresowanych uczniów, prace projektowe wykonane indywidualnie lub zespołowo, przygotowanie gazetki ściennej, wykonanie pomocy naukowych, prezentacji itp. Oceniając ten rodzaj pracy, nauczyciel bierze pod uwagę np.: 

      a) wartość merytoryczną pracy, 

      b) estetykę wykonania, 

      c) wkład pracy ucznia, 

      d) sposób prezentacji, 

      e) oryginalność i pomysłowość pracy. 

       

      Prace klasowe, sprawdziany i kartkówki uczniowie piszą długopisem nieścieralnym. 

       

      3. Skala oceniania prac klasowych 

       

      ocena 

      Prace pisemne 

      celująca 

      100%  

      bardzo dobra 

      99% - 93% 

      dobra 

      92% - 75% 

      dostateczna 

      74% - 51% 

      dopuszczająca 

      50% - 30% 

      niedostateczna 

      29% - 0% 

       

      4. Nieprzygotowania 

       

      W ciągu półrocza uczeń ma prawo zgłoszenia 1 nieprzygotowania do lekcji bez ponoszenia konsekwencji (nie dotyczy zapowiedzianych prac pisemnych). Nieprzygotowanie może dotyczyć braku pracy domowej, zeszytu ćwiczeń, zeszytu przedmiotowego, przyborów i pomocy szkolnych. Każde następne nieprzygotowanie zostanie odnotowane za pomocą „minusa”.  

      Zebranie 5 minusów  równa się ocenie niedostatecznej, po czym procedura rozpoczyna się od początku. Minusy nauczyciel odnotowuje w dzienniku elektronicznym.  

       

      5. Informowanie uczniów o sprawdzianach 

       

      Prace klasowe, sprawdziany nauczyciel wpisuje do terminarza w dzienniku elektronicznym z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i  oceniane do dwóch tygodni (sprawdziany zewnętrzne i próbne egzaminacyjne – do trzech tygodni) W jednym dniu może odbyć się tylko jeden sprawdzian/praca klasowa, w tygodniu – trzy, chyba, że jest przełożony na prośbę uczniów. Wtedy nauczyciel ten fakt zapisuje w terminarzu w dzienniku elektronicznym Librus np. sprawdzian przełożony z dnia …(wpisać datę) na prośbę uczniów. 

       

      6. Poprawa ocen 

       

      Uczeń może poprawić daną ocenę w ciągu 2 tygodni od jej wystawienia. Dopuszcza się jedną możliwość poprawy oceny. Formę poprawy ustala nauczyciel. Przy wystawianiu ocen  brana jest  pod uwagę jedynie ocena wyższa. 

       

       

      7. Obowiązek uzupełnienia wiedzy w przypadku nieobecności ucznia 

      Uczeń nieobecny na zajęciach jest zobowiązany do uzupełnienia wiedzy z zajęć oraz braków w zeszycie przedmiotowym/ćwiczeniówce powstałych w trakcie jego nieobecności – w terminie wyznaczonym przez nauczyciela. 

       

      IV WARUNKI I TRYB UZYSKANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA ŚRÓDROCZNEJ ROCZNEJ OCENY KLASYFIKACYJNEJ Z ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH. 

       

      Tryb i warunki uzyskania wyższej niż przewidywana śródroczna i rocznej oceny z zajęć edukacyjnych 

      1. Uczeń może ubiegać się o podwyższenie przewidywanej oceny śródrocznej i rocznej.  

      2. Warunki ubiegania się o ocenę wyższą niż przewidywana: 

      1) przystąpienie do wszystkich przewidzianych przez nauczyciela form sprawdzianów i prac pisemnych; 

      2) skorzystanie ze wszystkich oferowanych przez nauczyciela form poprawy, w tym-konsultacji indywidualnych; 

      3) zaistnienie innych ważnych okoliczności uniemożliwiających uzyskanie oceny wyższej niż przewidywana przez nauczyciela (np. długotrwała choroba, sytuacja rodzinna). 

      3. Rodzice/opiekunowie prawni ucznia ubiegającego się o podwyższenie oceny kontaktują się bezpośrednio z nauczycielem przedmiotu nie później niż dwa tygodnie przed wystawieniem oceny ostatecznej czyli przed posiedzeniem Klasyfikacyjnej Rady Pedagogicznej.  

      4. W przypadku spełnienia przez ucznia wszystkich warunków, nauczyciel przedmiotu wyraża zgodę na przystąpienie do poprawy oceny. 

      5. W przypadku niespełnienia któregokolwiek z warunków, wniosek zostaje odrzucony, a nauczyciel odnotowuje na nim przyczynę jego odrzucenia. O zaistniałym fakcie informuje ucznia i rodziców/prawnych opiekunów. 

      6. Uczeń spełniający wszystkie warunki najpóźniej na tydzień dni przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej przystępuje do przygotowanego przez nauczyciela przedmiotu dodatkowego sprawdzianu; 

      7. O formie i terminie nauczyciel przedmiotu informuje na piśmie osoby zainteresowane; 

      8. Sprawdzian może mieć formę: 

       

      1) pisemną 

      2) ustną 

       

      9. Sprawdzian obejmuje wymagania edukacyjne na stopień, o który ubiega się uczeń. 

      10. Sprawdzian przeprowadza i ocenia nauczyciel, który wystawił ocenę przewidywaną. Podczas sprawdzianu może być obecny wychowawca lub inny nauczyciel tego samego przedmiotu. 

      11. Sprawdzian, oceniony zgodnie z przedmiotowym systemem oceniania, zostaje dołączony do dokumentacji nauczyciela przedmiotu. 

      12. Poprawa oceny może nastąpić tylko o jeden stopień i jedynie w przypadku, gdy sprawdzian został zaliczony na ocenę, o którą ubiega się uczeń lub ocenę wyższą. Wystawiona ocena jest ostateczna. 

      13. Ostateczna ocena roczna nie może być niższa od oceny proponowanej, niezależnie od wyników sprawdzianu, do którego przystąpił uczeń w ramach poprawy. 

      14. Jeżeli uczeń nie przystąpi do sprawdzianu w wyznaczonym terminie z przyczyn nieusprawiedliwionych, traci prawo do ubiegania się o podwyższenie oceny. 

      15. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej, nauczyciel wyznacza dodatkowy termin poprawy z uwzględnieniem czasu, o którym mowa w ust. 7. 

      16.Ocenę uzyskaną przez ucznia w trakcie sprawdzianu uznaje się za ostateczną ocenę z danych zajęć edukacyjnych z wyjątkiem niedostatecznej rocznej oceny klasyfikacyjnej, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego. 

       

       

      V POSTANOWIENIA KOŃCOWE 

      1.We wszystkich kwestiach nieujętych w PZO obowiązują przepisy Statutu Szkoły Podstawowej nr 375 im. Orląt Lwowskich w Warszawie. 

      2.We wszystkich kwestiach nieujętych w PZO i w Statucie SP nr 375 decyzję podejmuje się z uwzględnieniem przepisów Rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych. 

      VI ZAŁĄCZNIKI- WYMAGANIA EDUKACYJNE 

      Wymagania edukacyjne wynikają z realizowanych programów nauczania w klasach IV- VIII i są integralną częścią PZO na poszczególne oceny. 

      Wymagania_na_poszczegolne_oceny_j.niemiecki_klasa_7.pdf

      Wymagania_na_poszczegolne_oceny_j.niemiecki_klasa_8.pdf

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 375 im. Orląt Lwowskich
      • 0-22.671 08 42 centrala/fax Kierownik Gosp. w tym odwoływanie obiadów wew.12
      • ul. Gen. Romana Abrahama 10 03-982 Warszawa Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych