• Przedmiotowy system oceniania

• Przedmiotowe zasady oceniania - język angielski

1.W szkole obowiązuje 6-stopniowa skala ocen (od 1 do 6).

2. Na zajęciach ocenie mogą podlegać następujące rodzaje aktywności uczniów:

prace pisemne przeprowadza się w formie pisemnej, a ich celem jest sprawdzenie wiadomości i umiejętności ucznia z zakresu danego działu.

a) prace klasowe mogą być planowanena zakończenie każdego działu,

b) przed każdą pracą klasową nauczyciel podaje jej zakres programowy,

c) każdą pracę klasową poprzedza lekcja powtórzeniowa, podczas której nauczyciel zwraca uwagę uczniów na najważniejsze zagadnienia z danego działu.

2) kartkówki przeprowadza się w formie pisemnej, a ich celem jest sprawdzenie wiadomości i umiejętności ucznia z zakresu programowego maksymalnie z 3 ostatnich jednostek lekcyjnych.

a) nauczyciel nie ma obowiązku uprzedzania uczniów o terminie i zakresie programowym kartkówki,

b) kartkówka jest tak skonstruowana, by uczeń mógł wykonać wszystkie polecenia w czasie nie dłuższym niż 15 minut.

3) odpowiedź ustna obejmuje zakres programowy aktualnie realizowanego działu. Oceniając odpowiedź ustną, nauczyciel bierze pod uwagę:

a) zgodność wypowiedzi z postawionym pytaniem,

b) prawidłowe posługiwanie się pojęciami,

c) zawartość merytoryczną wypowiedzi,

d) sposób formułowania wypowiedzi.

4) praca domowa jest pisemną lub ustną formą ćwiczenia umiejętności i utrwalania wiadomości zdobytych przez ucznia podczas lekcji.

a) pisemną pracę domową uczeń wykonuje w zeszycie, w zeszycie ćwiczeń lub w formie zleconej przez nauczyciela,

b) przy wystawianiu oceny za pracę domową nauczyciel bierze pod uwagę samodzielność, poprawność wykonania i włożony wysiłek.

5) aktywność i praca ucznia na lekcji może być nagradzana oceną lub, zależnie od ich charakteru, za pomocą plusów (+).

a) uczeń może uzyskać „plus” m.in. za samodzielne wykonanie krótkiej pracy na lekcji, krótką, prawidłową odpowiedź ustną, aktywną pracę w grupie, pomoc koleżeńską na lekcji przy rozwiązaniu problemu, przygotowanie do zajęć,

b) uczeń decyduje, jaką liczbę zdobytych „plusów” chce zamienić na ocenę bieżącą: 6 „plusów”= ocena celująca, 5 „plusów”- bardzo dobra, 4 - „plusy”- dobra. Po czym procedura rozpoczyna się od początku. Niewykorzystane plusy w I śródroczu uczeń może wykorzystać w II śródroczu. Plusy nauczyciel odnotowuje w dzienniku elektronicznym.

6) ćwiczenia praktyczne obejmują zadania, które uczeń wykonuje podczas lekcji. Oceniając je, nauczyciel bierze pod uwagę:

a) wartość merytoryczną,

b) dokładność wykonania polecenia,

c) staranność,

d) w wypadku pracy w grupie stopień zaangażowania w wykonanie ćwiczenia.

7) prace dodatkowe obejmują dodatkowe zadania dla zainteresowanych uczniów, prace projektowe wykonane indywidualnie lub zespołowo, przygotowanie gazetki ściennej, wykonanie pomocy naukowych, prezentacji itp. Oceniając ten rodzaj pracy, nauczyciel bierze pod uwagę np.:

a) wartość merytoryczną pracy,

b) estetykę wykonania,

c) wkład pracy ucznia,

d) sposób prezentacji,

e) oryginalność i pomysłowość pracy.

Prace klasowe, sprawdziany i kartkówki uczniowie piszą długopisem nieścieralnym.

3. Skala oceniania prac klasowych

ocena

Prace pisemne

celująca

bardzo dobra

99% - 93%

dobra

92% - 75%

dostateczna

74% - 51%

dopuszczająca

50% - 30%

niedostateczna

29% - 0%

4. Nieprzygotowania

W ciągu półrocza uczeń ma prawo zgłosić trzy nieprzygotowania do lekcji bez ponoszenia konsekwencji (nie dotyczy zapowiedzianych prac pisemnych). Nieprzygotowanie może dotyczyć braku  zeszytu ćwiczeń , zeszytu przedmiotowego, przyborów i pomocy szkolnych oraz nieprzygotowanie do odpowiedzi ustnej lub niezapowiedzianej kartkówki. (Za brak pracy domowej uczeń otrzymuje wpis w dzienniku elektronicznym: bz -brak zadania.)

Każde następne nieprzygotowania skutkują otrzymaniem oceny niedostatecznej.

Niewykorzystane nieprzygotowania w pierwszym semestrze nie przechodzą na drugi semestr.

5. Informowanie uczniów o sprawdzianach

Prace klasowe, sprawdziany nauczyciel wpisuje do terminarza w dzienniku elektronicznym z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i oceniane do dwóch tygodni (sprawdziany zewnętrzne i próbne egzaminacyjne – do trzech tygodni) W jednym dniu może odbyć się tylko jeden sprawdzian/praca klasowa, w tygodniu – trzy, chyba, że jest przełożony na prośbę uczniów. Wtedy nauczyciel ten fakt zapisuje w terminarzu w dzienniku elektronicznym Librus np. sprawdzian przełożony z dnia (wpisać datę) na prośbę uczniów.

6. Poprawa ocen

Uczeń może poprawić daną ocenę w ciągu 2 tygodni od jej wystawienia. Dopuszcza się jedną możliwość poprawy oceny. Formę poprawy ustala nauczyciel. Przy wystawianiu ocen brana jest pod uwagę jedynie ocena wyższa.

7. Obowiązek uzupełnienia wiedzy w przypadku nieobecności ucznia

Uczeń nieobecny na zajęciach jest zobowiązany do uzupełnienia wiedzy z zajęć oraz braków w zeszycie przedmiotowym/ćwiczeniówce powstałych w trakcie jego nieobecności – w terminie wyznaczonym przez nauczyciela.

Wymagania na poszczególne oceny:

Link_dla_klasy_IV_kryteria_oceny.doc

steps_plus_dla_klasy_5_kryteria_oceniania.docx