• Przedmiotowe zasady oceniania - PZO

Szkoła Podstawowa nr 375 im. Orląt Lwowskich w Warszawie

System oceniania - JĘZYK HISZPAŃSKI

ZASADY OCENIANIA

·         Uczeń otrzymuje oceny w skali 1-6, zgodnie z ogólnymi kryteriami oceniania z języka hiszpańskiego.

·         Uczeń otrzymuje również plusy i minusy. Uczeń ma możliwość uzyskania plusa za aktywność na lekcji, zadanie domowe itd, natomiast minusa za niewykonanie polecenia nauczyciela (w czasie pracy indywidualnej lub grupowej), brak pracy na lekcji. Otrzymanie 5 plusów równoznaczne jest z otrzymaniem oceny bardzo dobrej, 5 minusów oznaczają otrzymanie oceny niedostatecznej.

·         Ocenę semestralną i końcową uczeń otrzymuje za systematyczną pracę w ciągu całego semestru (roku szkolnego). Na koniec semestru nauczyciel nie przeprowadza żadnych dodatkowych prac klasowych ani sprawdzianów. Średnia arytmetyczna ocen cząstkowych nie jest jedyną podstawową do wystawienia oceny semestralnej oraz rocznej.

·         Na podstawie pisemnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej nauczyciel ma obowiązek dostosować lub obniżyć wymagania edukacyjne do poziomu koniecznego w stosunku do ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się lub deficyty rozwojowe, które uniemożliwiają sprostanie wymaganiom edukacyjnym wynikającym z programu nauczania.

·         Na lekcjach języka hiszpańskiego będzie oceniane:

®    Znajomość i stosowanie poznanych zagadnień gramatycznych i leksykalnych w czterech obszarach umiejętności językowych (czytanie ze zrozumieniem, pisanie, słuchanie ze zrozumieniem, mówienie)

®    Aktywność na lekcjach, praca w grupach i w zespole klasowym oraz własny wkład pracy ucznia.

®    Prezentowanie wyników swojej pracy w różnych formach i estetyka wykonywanych prac.

PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ:

·         Uczeń ma obowiązek systematycznie przygotowywać się do zajęć. Na przygotowanie składa się:

®    Wykonywanie zadań domowych

®    Przygotowanie do odpowiedzi ustnych

®    Przyniesienie zeszytu przedmiotowego, książki oraz ćwiczeń

·         Jeśli uczeń ma dwie lekcje w tygodniu to ma prawo trzykrotnie w ciągu semestru zgłosić nieprzygotowanie do zajęć na początku lekcji. Po trzykrotnym wykorzystaniu nieprzygotowania, za każde następne uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną. Jeśli uczeń ma jedną lekcję w tygodniu to ma prawo do dwóch nieprzygotowań w semestrze.

POMIAR OSIĄGNIĘĆ UCZNIA ODBYWAĆ SIĘ BĘDZIE PRZY POMOCY:

·         Prac klasowych (zazwyczaj na zakończenie działu)

·         Kartkówek (niezapowiedzianych i zapowiedzianych z 3 ostatnich lekcji)

·         Odpowiedzi ustnych

·         Prac domowych

·         Zeszytów ćwiczeń

·         Projektów długoterminowych

·         Innych form tj. Konkursy, zajęcia i projekty pozalekcyjne

·         Obserwacji: przygotowania ucznia do zajęć, sposobu prezentowania przez ucznia jego wiadomości, aktywnego uczestnictwa w lekcjach oraz pracy ucznia w grupie.

PRACE PISEMNE:

System oceniania prac pisemnych:

100% - ocena celująca,

93% - 99% - ocena bardzo dobra,

75% - 92% - ocena dobra,

51% - 74% - ocena dostateczna,

30% - 50% - ocena dopuszczająca,

0 – 29% - ocena niedostateczna.

·         Prace klasowe

®    Prace klasowe (sprawdziany) są przeprowadzane po zakończeniu każdego działu.

®    Nauczyciel zapowiada sprawdzian z tygodniowym wyprzedzeniem. Zakres materiału utrwalony jest na lekcji powtórzeniowej.

®    Nauczyciel sprawdza prace klasowe nie później niż w ciągu dwóch tygodni.

®    Jeśli uczeń opuścił sprawdzian, jest zobowiązany napisać go w terminie nieprzekraczającym dwóch tygodni od powrotu do szkoły. W przypadku jednorazowej nieobecności na sprawdzianie, uczeń ma obowiązek napisać go na następnej lekcji. W przeciwnym przypadku uczeń dostaje ze sprawdzianu ocenę niedostateczną.

®    Uczeń ma prawo poprawić każdą ocenę z pracy klasowej (sprawdzianu). Termin poprawy ustala nauczyciel. Poprawa ma miejsce tylko raz, nie później niż w ciągu dwóch tygodni od daty podania ocen. Do dziennika wpisane będą dwie oceny, pod uwagę brana jest ocena poprawiona.

·         Kartkówki

®    Trwają od 5 do 20 minut i swoim zakresem obejmują trzy ostatnie tematy.

®    Nauczyciel sprawdza i ocenia kartkówki w ciągu dwóch tygodni.

ODPOWIEDZI USTNE:

Termin odpowiedzi nie jest podawany wcześniej do wiadomości ucznia. Odpowiedzi ustne sprawdzają wiedzę z trzech ostatnich lekcji.

PRACE DOMOWE:

·         Praca domowa jest obowiązkowa.

·         W każdym przypadku braku pracy domowej uczeń ma obowiązek odrobienia pracy na najbliższą lekcję. W przeciwnym razie uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.

·         Uczeń nie otrzymuje oceny niedostatecznej za brak pracy domowej, jeśli przed lekcją zgłosi, iż nie potrafił sam wykonać zadania i pokaże pisemne próby rozwiązania zadania.

INFORMOWANIE O OSIĄGNIĘCIACH UCZNIA:

·         Uczeń jest na bieżąco informowany o otrzymywanych ocenach.

·         Oceny są jawne. Uczeń ma prawo wiedzieć za co i jaką ocenę otrzymał.

·         Wszystkie oceny są wpisywane na bieżąco do dziennika elektronicznego.

Wymagania na poszczególne oceny:

WYMAGANIA_SZCZEGOLOWE_VII_klasa_hiszpanski.pdf

WYMAGANIA_SZCZEGOLOWE_VIII_klasa_hiszpanski.pdf