• ZESTAW LEGO

•                       Lego Education Spike Prime

• W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła zakupiła kilka zestawów Lego Education Spike Prime. Jest to linia klocówk LEGO przeznaczona przede wszystkim do praktycznej nauki przedmiotów ścisłych, tzw. przedmiotów STEAM*. Intuicyjne kodowanie oparte jest na języku Scratch, dzięki czemu zestawy stanowią idealny wstęp do nauki programowania i robotyki. Na naszych lekacjach przy użyciu kloców Lego mamy możliwość rozwijania logicznego, krytycznego, a zarazem nieszablonowego myślenia. Współpraca na linii nauczuciel-uczniowie staje się bardziej kreatywna - dzieci nie są już biernymi odbiorcami wiedzy, stają się konstruktorami i analitykami. Mamy też okazję rozwijać kompetencje społeczne - dzieci uczą się m.in. asertywności, współpracy z rówieśnikami, umiejętności rozwiązywania konfliktów, wyrażania swoich opinii.

* rozwinięcie skrótu STEAM:

S – Science – nauka

T – Technology – technologia

E – Engineering – inżynieria

A – Arts – sztuka

M – Mathematics – matematyka

Zapraszamy do świata kreatywnych możliwości w Laboratorium Przyszłości, gdzie uczniowie klas 5 i 6, biorąc udział w zajęciach dodatkowych w ramach koła polonistycznego, w październiku brali udział w niezwykłym projekcie przekładu intersemiotycznego.

Zadanie było klarowne: odkryć świat przedstawiony w wybranych lekturach szkolnych, ale z użyciem zupełnie nietypowego narzędzia - klocków Lego. To wyjątkowe podejście pozwoliło uczniom rozwijać swoją wyobraźnię, kreatywność i umiejętności polonistyczne w innowacyjny sposób.

Efekty ich pracy są nie tylko fascynujące, ale również stanowią dowód na to, jak potężna może być wyobraźnia dzieci. Zestawienia klocków Lego stworzone przez uczestników zajęć stanowią unikalne interpretacje świata literackiego, które przenoszą się z kart książek do trójwymiarowej rzeczywistości.

W Laboratorium Przyszłości nie ma ograniczeń, jedynie miejsce dla nieograniczonej kreatywności uczniów. Zajęcia polonistyczne stają się tu nie tylko lekcją literatury, ale również płaszczyzną do wyrażania siebie poprzez sztukę i twórczość. To doskonały przykład, jak nauka może być nie tylko edukacyjna, ale także inspirująca i pełna pasji.

W roku szkolnym 2023/2024 klasa 7a w ramach zajęć informatycznych uczy się kodowania poprzez zabawę z zestawem klocków LEGO Education Spike. Wykorzystując ten innowacyjny zestaw, uczniowie mają możliwość eksperymentowania z podstawami programowania oraz tworzenia własnych projektów, co rozwija ich umiejętności logicznego myślenia i kreatywności. Zajęcia te integrują zabawę z nauką, co sprawia, że proces uczenia się staje się atrakcyjny i motywujący dla uczniów.